25.03.2016

NELER OLUYOR BİZE ?Gerçekten neler oluyor bize.  Bu gidişat sizi de korkutuyor mu beni korkuttuğu kadar. Toplum olarak mutsuz, agresif,  doyumsuz,  vefasız, kadir kıymet bilmez olup çıktık.  Hadi bunlara da razıyım. Yani  en azından bir yere kadar  hoş görebilirim. Nedir bu duyarsızlığımız. Olmadık konularda hoşgörümüzün  sınırsızlığına ne demeli ?   Birazcık empati yapsak ölür müyüz? Biz nasıl vekiller seçmişiz, o vekillerden nasıl bakanlar çıkmış?
Adını anmadan geçemeyeceğim Mi...Sen de  görüyor musun bu olup bitenleri ? Hani şu takdir ettiğin  partinin  milletvekilleri komisyon kurulmasına gerek yok demiş. Bakan da  bir kereden bi'şey olmaz deyip, normalleştirmiş  olayı. Oysa yerin göğün yıkılması lazımdı. Keşke bunları da konuşabilseydik, tartışabilseydik. Kanunen yasağı nasıl deldiler de , küçücük çocuklar için yatılı yurt / ev açtılar acaba ?  Hiç mi denetlenmedi?  Hiç mi farkedilmedi ? Bir şekilde gün yüzüne çıkan taciz olayları nasıl oldu da ört bas edildi ?  Aileler  çocuklarının  yaşadığı travmayı, o travmanın  yansımalarını nasıl farkedemediler ?
Anne babalara çok iş düşüyor. 
Yanlış hatırlamıyorsam, blogtaki ilk paylaşımım  şöyleydi ( dönüp bakmaya  üşendim ) 
" Çocuklarınıza gelecek hazırlamayın, çocuklarınızı geleceğe hazırlayın "
Bırakın evleri barkları olmasın,  bırakın zengin olmayıversinler,  bunca  soysuzluğa,  iğrençliğe , rezalete, işkenceye göz yumacaklarsa , ört bas ederek  suç ortağı olacaklarsa mevki sahibi olmasınlar !!!!! Ama her biri onurlu,  güvenilir,  hakkaniyetli, vicdanlı, merhametli  birer  vatandaş olsunlar. Kendine hakim olamayan ,  sefih arzularının peşinde koşan,   hayvani arzularını yular yapıp, sürüklediği yere giden insan müsveddesi  olacaklarına  hiç olmasınlar !!!!
Herkes  çocuğuna sevgi veremeyecekse, koruyup kollamayacaksa,  eti senin kemiği benim anlayışıyla  birilerine teslim edip,  ne halde olduklarına bakmayacaksa , o masum ruhları insanlıktan nasibini almamışlara  yem edecekse, yaşadıkları böylesine çirkin, iğrenç, alçakça travmaya, ömürleri boyunca  etkisini yaşayacakları rezalete   bedel biçip,  susup oturacaklarsa, bu dünyaya çocuk getirmesinler....
Lütfen, toplum olarak duyarlı olalım. Çevremize bakalım biraz.  Neler olup bitiyor  bilelim. Aynı durumda biz olsak, bizim çocuğumuz olsa ne yapardık , nasıl davranılmasını isterdik  düşünelim ve ona göre gerekeni  yapalım..  Aman bize ne demek,  bizi de  sorumlu kılar. 
Çocuklarımızla  nitelikli zaman geçirelim. Kendilerini nasıl koruyabilirler  utanmadan,çekinmeden konuşalım.  Bizden bir şey  saklamamaları gerektiğini,  hayatta en güvenilir ve hatta  tek güvenilir insanların anne- babaları  olduğunu bilsinler. 
Her şeyi devletten beklememek lazım sözünü,  devletten hiç bir şey beklememek lazım   diye değiştiriyorum artık. 
Konuyu derleyip toparlayamadım, farkındayım. Çünkü gerçekten çok öfkeliyim. Kaç gündür  içimde  volkanlar patlıyor, kahroluyorum, ama  elimden bir şey gelmiyor..... Kahretsin ki hiç bir şey yapamıyorum. O küçücük bedenlere sarılamıyorum. Ruhlarını okşayamıyorum, yüreklerine dokunamıyorum... Yapamıyorummmm13 yorum:

 1. İnsanın içi acıyor gerçekten. Bir çok şey yapmak istiyor ama hiç bir şey yapamıyoruz. Her geçen gün kötüye gidiyoruz :(

  YanıtlaSil
 2. Ya olan ortada aslında arkadaşım. Biz seyrediyoruz sadece. :( Kendimi suçlu hissediyorum, hissetmem de lazım, başka seyirci kalanların da hissetmesi lazım çünkü dünyayı kötü yapan, kötü insanlardan çok, sessiz kalanlardır diye bir ünlü söz var.

  Laiklik elden gidip, din, şeriat heveslileri, Osmanlı, Harem hayatı heveslileri başa gelince bunların olması kaçınılmazdı. :( küçük çocukları dini eğitim için birilerine teslim etmek en tehlikeli şey, (Vatikan örnek olmalı), demek ki, sübyancılar her zaman dini kullanıyorlar. Böylece zavallı çocuklara daha kolay ulaşıp, kolayca cinsel yönden sömürüyorlar, seks kölesi yapıyorlar, çocuklar da korkudan, utançtan, kimse bize inanmaz duygusuyla yıllarca çekiyorlar:(( ha kilisi, ha Kuran kursu, tüm sübyancılar dini yerleri seçerler, arada izci kampı, erkek yurdu, öksüz yetimler evi filan hepsi ama hepsi sübyancılar için bulunmaz nimetmiş. Okumuştum. Yapılacak şey ailelere düşüyor, devlete düşüyor. Çok dikkatli olmalı bunlara göz açtırmamalıyız. Kuran kursları kapansın evde okusun Kuran desek hemen 'din düşmanı' yaftası yeriz. :(

  Aman valla canımdan bezdim...son haftada 26 şehit etmiş, bir yandan bu çocuklar, bir yandan canlı bombalarla bombalanan şehirler...ülkenin içine ettiler:(

  YanıtlaSil
 3. Çocuk deyince akan sular duruyor bence de. Benimle tanışan insanların sorduğu ilk soru kaç çocuğun var= oluyor. Ben de yok, diyorum. Sonra ardından gelen soruları tahmin edersiniz. Ben bunlara katlanıyorum fakat herkes bunları kaldıramıyor ve bir çok insan mahalle baskısıyla çocuk sahibi oluyor gibi görünüyor. Hakikatte sünnete uyalım, topluma hayırlı evlatlar yetiştirelim düşüncesi çok az gibi görüyorum. Madem Hz. Allah size evlat verdi; O'nun istediği gibi yetiştirin. Kuzuları kurtlara emanet etmeyin.

  YanıtlaSil
 4. Bu kadar söz bile anlatamaz derdimizi, ve zulme karşı intikam hissimizi.

  YanıtlaSil
 5. Sonradan yorumumu okudum da,
  kilise yerine kilisi yazmışım...
  bir de son haftada 26 şehit etmiş yerine 26 şehit olmuş :( olacaktı...
  düzeltmek istedim...:(

  YanıtlaSil
 6. Sözün bittiği , kelimelerin kifayetsiz kaldığı anlar ...
  Hangi bir çocuktan özür dileyelim insan olmayı becereöediğimiz için ....

  YanıtlaSil
 7. Toplum olarak çok duyarsızlaştık. Her gün metroda, marmarayda insanları gözlemliyorum, acınacak haldeyiz. İnsan görünümünde ama insanlıkla alakası olmayan bir kitle... Kendilerini yönetenlere benzedi galiba insanlar?! Duyarsız, bencil, çıkarcı, iki yüzlü... Yürüyen merdivenden yeterince hızlı inmedi diye, bir kadını itip merdiven boyu sürüklediler, yüzü parçalandı zavallının. Yardım etmeye çalıştım, yollarının üzerinde duruyorum diye tekmeleyenler oldu. Bizim toplumumuz böyle değildi! Hele çocuk denilince akan sular dururdu, şimdi pedofiliyi savunan bir kesim var! Utanıyorum, onlar utanmıyor ama ben utanıyorum :(

  YanıtlaSil
 8. Çocuğum olmadan önce hep düşünürdüm, eğer bir oğlum olursa ileride, yaşı biraz büyüyünce wcye yalnız nasıl gönderirim diye. Bir oğlum var şu an ve bu soru her geçen gün kafamı daha çok kurcalıyor. Rabbim korusun her birimizi, ve evlatlarımızı. Okuduğum bir yerde aslında bu korkumda yalnız olmadığımı görmüştüm.

  YanıtlaSil
 9. Merhamet etmeyene merhamet edilmez..herşey belirli bir zamana ve mekana kadar erteleniyor evet çünkü bazı suçların gerçekten bu dünyada cezası yok,olamaz..

  YanıtlaSil
 10. Allah sonumuzu hayırlara çıkartsın demek istiyorum..Hiç hoş değil elbet..

  YanıtlaSil
 11. Evet çok korkutuyor hemde üstelikte bu kadar çocuk istismar edilirken, bu durumu düzeltmeleri onları korumaları gereken siyasetçiler olayları dahada çirkinleştirerek o küçücük bedenlerin içindeki ruhların nasılda örselendiğine bakmayarak :(( çok üzücü günlerden geçiyoruz inşallah artık herkes bir an önce aklını başına devşirir de çocuklar daha fazla zarar görmez :(. Aslında çok ta güzel özetlemişsiniz "Çocuklarınıza gelecek hazırlamayın, çocuklarınızı geleceğe hazırlayın " Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
 12. Ben bu konularda en çok STK.ların duyarsızlığına şaşırıyorum kişiler bireysel olarak organize olamamakta bir yere kadar haklı olabilirler ....STK.ların toplumu bu konuda organize edip bir kollektif alan düşünce eylem adı her neyse onu oluşturma gibi bir görevleri var bu kadar her şey ikitdar endeksli bilemiyorum ..Yoksa bana dokunmayan yılan mantığındamıyız hepimiz...Öyleysek vah ki vah bizlere ...

  YanıtlaSil