5.02.2016

ESKİ ! KİTAPLAR

İstanbul gibi sahaflar çarşımız yok bizim :(  
Ne alaka diyeceksiniz.Garip ..... işte buraya hangi kelimeyi kullanmalıyım bilemedim. Takıntılarım mı, zevklerim mi, huylarım mı ? Var işte böyle bi'şey.  Görünenin ardındakini ortaya çıkarma. Bir mimi cevaplarken, demiştim ki, "insanların zaaflarını merak ederim ben.Aleyhlerinde kullanmak için değil elbette. Bilirim ki bir insanı tanımanın en iyi yolu, ruhuna inmenin   tek çaresidir zaaflarını, travmalarını bilmek. "  Yine aynı  düşüncemin arkasındayım.  Bunun bana ne faydası oluyor,  elime ne geçiyor, tartışılır elbette. Yanlış olduğunu söyleyebilirsiniz, abesle iştigal  diyebilirsiniz. Gerçekten ruh dünyamı açtığım/ açacağım , sıradanlığı aşan bir  münasebet varsa arada kendimce şart. Kimlik, kaş göz,  endam ... bunlar önemsiz  ya da ikinci planda kalır nazarımda. 
Bilmek güç istiyor,  öğrenmek  cesaret, öğrendiklerini  kabullenebilmek hoşgörü...
Bunlara sahip olduğumu düşünüyorum. Yargılamadan, suçlamadan, yüze vurmadan.... Yeter ki karşımdaki buna açık olsun.. Açık olduğunu  söyleyip, hala samimi davranmayanlar olunca  sigortalar atıyor işte. Sınırları kaldırmaktan yana olduğundan bahsedip, görünmez duvarlar örenlerin yansıması , hayal kırıklığı olarak geri dönüyor tabi ki...
Neyse.... Madem ki bu  bana göre gerekli, karşımdaki için  saldırganlığa varan   abeste iştigali  farklı yöne sevk etmeli diyerek ,  aklıma çok  ilginç fikir geldi. Kendimce psikolog edasıyla , kişilik tahlilini  bilmediğim kişi / kişiler  üzerinde  yapmalıyım dedim, ikinci el kitap satanlarda aldım soluğu.  Ya hu bu kadar mı temiz titiz kitap okunur. Elinizi korkak alıştırmayın pek sevgili okurlar. Çizin sevdiğiniz cümlelerin altını, yanına  hayret nidası uyandıracak ünlemler koyun,   "aynı ben" diye bir iki kelime  çiziktirin.  Çok kızdım size çoook. Onca kitap karıştırdım, tozdan nefes alamaz hale geldim,  istediğim gibi bir kitap bulamadım. Bir insanın elinin, gözünün değdiğini hissettirecek , bir ruh bu kitabı okurken neler hissetti acaba dedirtecek  bir kitap yoktu.. Elim boş döndüm tabi ki. Ama ahdim var, İstanbul'a  gidince  ilk işim bu tarz kitapların peşine düşmek olacak..
Kitapçıları dolaşırken,  bir anne oğul dikkatimi çekti.Anlatmazsam çatlarım :))
Yüzlerine çok bakmadım, sanırım 11-12 yaşlarında erkek çocuk  kitap seçerken, annesinin söylediği cümle aynen şu "  oğlum,  biraz daha kalın  kitaplar okusana, artık  büyüdün " Beni bi gülme tutacaktı ki, gülme tutmadan ben kendimi tuttum. 
İnsanların samimiyetlerini az çok  sezebiliyorum. Bana şu mesajı  vermeye çalıştığının farkındayım ,   "bak benim oğlum kitap okumayı çok seviyor , hatta  artık  yarım santim daha  kalın kitaplara geçebilecek seviyeye  geldi yaaaa "  Bir zamanlar, insanların cildine bakarak ,   odasıyla / kitaplığıyla renk uyumu sağlayacak kitaplar seçtiklerini alay  konusu  eden karikatürlere  benzettim durumu. Neredeyse "Çocuğum, boş ver sen anneni,klasikleri okumaya başla "  diyecektim ki, hadi dedim, kadıncağızı bozmayayım.. 
Öyle çok yazasım var ki... Ama vaktim yok,  hemen dışarı  çıkmalıyım,..
Yağmurlu bir İzmir'den  sevgiler...

25 yorum:

 1. Bişiy diyimi izmir harika bir yer...valla biz bayıldık...gerçi kadınları biraz saldırgan gelmişti çarşıda dolanırken...bi de izmir keyif şehri...sahaflarını bilemem yokmuşta zaten...biz çok sıcaklarda geldik oraya...dolaştık ve mis gibi havasını kokladık ve Kordon dan gelen tuzlu masmavi denizinin sesini dinledik...Ne bileyim adrese bir türlü ulaşmamış mektuplar gibi oldu ama biz Izmiri çok sevdik....Sahaflarını bilmem de ..Hikayesini sevdik....Eminimki yağmurda çok yakışmıştır oralara..Tekrar görüşmek üzere...Belki yağmurlu bir sonbahar gününde...kimbilir....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alemsin Prenses :)) O saldırganlar İzmirli değildir. Bence yaşanabilecek en güzel şehirlerden İzmir.Büyükşehir ama İstanbul gibi çekilmez kalabalıklığı yok (tu). Artık trafiği zorlar oldu biraz gerçi. N'apalım, seviyoruz,katlanacağız mecbur..Sevgiler..

   Sil
 2. Benim kitaplarımda da tek bir çizik yoktur. Bundan da kişilik analizi yapılabilir aslında. :) Sen uğraşma istersen ben yapayım. Kendi yaptığım şeylere dahi pişman olduğum olur. Geri dönüşümü olmayan şeylerden hoşlanmam. Hiçbir zaman dövme yaptırmayacağım kesin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dövme lazerle silinebiliyormuş artık. Bir daha düşün istersen :) Ama kitaplarını temiz okuma yaaa :( Not düş yanlara bol bol. Telve özledim seni de mesela :))

   Sil
  2. :) Buraya yazsam.

   Bazen aklıma geliyor. Hoşuma giden kısımları not almaya üşendiğim zaman. Ama yine kıyamıyorum. :) Neyse ki fotoğraf makinesi var.

   Sil
  3. Ben çiziyorum artık. Ama henüz yanına not alma alışkanlığını edinemedim.
   Buraya da yazabilirsin tabi Yolcu :))

   Sil
 3. Bu arada o istediğin türden kitapları belki netteki sahaflarla iletişime geçerek bulabilirsin.

  Gerçi sen sorunca kendileri yazıp çizip göndermesinler şimdi? :) Para kazanmak için yapamayacağımız şey yok gibi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaparlar, kesin yaparlar .. Hem ne diyeceğim istersen? Bol çizikli, yazılı kitap lazım mı :)İstanbul'a gidence bulurum ben. Sağol Yolcu , beni düşündüğün için...

   Sil
 4. ah,bizim sahaflar çarşımız var da bahsettiğiniz kitaplar mı var sanki? Yeni çıkan el değmemiş popüler kitaplar,testler,ikinci ellere bakınca kapağı biraz yırtılmış kitap bile yok. Aynı dertten muzdaribiz,kitap okumanın bile güzeli kötüsü var. Ama siz yine uğrayın buralara,bir umut bi köşelerde vardır mutlu sayfalar. ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Hilal Mutlu...Azmettim, bulmadan rahat edemem.

   Sil
 5. Ben genellikle çizerim etkilendiğim satırları. Babam da düşüncelerini yazar mesela çizdiği satırların yanına:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hah işte,çok yaşasın babanız. Keşke her okuyan babanız gibi olsa...

   Sil
 6. ayyy izmir ve yağmur çok yakışır birbirine ama peki sel oluyor mu evleri su basıyor mu sölesenee :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet Deep, gerçekten yakışıyor. Benim oturduğum bölgede olmuyor ama sanırım Hatay civarı sorun yaşıyor biraz :(

   Sil
 7. kalın kitap = büyümek -_-
  mesajı sadece sana değil haftada bir gördüğü arkadaşlarına da vercek eminim peki çocuğun duyguları istekleri seçimleri ?
  kimin umrunda ?
  neyse dertlendim :S

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Duygu, istek, seçim neyse de yönlendirmenin yanlışlığı daha da üzücü..

   Sil
 8. "Bilmediğiniz kelimelerin altını çizin, derdi Öğretmenim.
  Bunca yıl, bunca yol, bunca hayat ve kitaptan
  sonra bütün kelimelerin altını çiziyorum

  -Öğretmenim, artık izin istiyorum." işte bu da altını çizdiklerimden telve. Var o kitaplar istanbulda ama bensiz bulamazsın bilesin��sen benim blogda takıl iyisimi��bu konunun piri elif arkadaştır blog dunyasında.okur çizer paylaşır yıllardır..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaten düzenli her yazısını okuduğum bloggerlardansın Levent ..Ve bunun farkındasın :)) Tamam netice garantiyse, takılırım elbette :) Elif'e de bi bakayım bu arada ...

   Sil
 9. az önce bu yorumları okuyordum. sen de bilokuma gelmişsin. elif hangi elif ki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin blog, tanıttığın blog... gezerken bakamadım henüz:)

   Sil
 10. hımm taam çünkü birden çok sayıda elif var daaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Levent'in izlediği bloglardan bulmaya çalıştım ama, en iyisi kendisine sormak :)

   Sil
 11. Paylaşmamdan hoşnut olmayacaktır.uzun hikaye...
  Elifinkütüphanesinden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beni takip ettiğini sanmam. O nedenle için rahat olsun, bilmeyecektir paylaştığını :)

   Sil
 12. Bir zamanlar resim kültürümüzde olmadığı için Osmanlı resmi evrakında vesikalık fotoğraf yerine, kimlik ve kişilik analizi ibareleri yer alırdı. Hani şu adam zayıf, ince dalan, göz tikleri olan, tereddütlü bakışları olan, eli çakır bir adam. gibi tanıtıcı metinlerle karşılaşabiliriz. Bu arada kitap okumakyı bıraktım sanırım. Okuduğum kitabın en arka sayfasına bir not yapıştırıyorum. Bu kitab bana ne kazandırdı, hangi ufku bana açtı, onları bir iki cümleyle özetliyorum ki, okuyanlar rahat etsin diye. İan Dallas'ın "Gariplerin Kitabı" nı okumuştum gençliğimde. Bana bir cümlesi yetmişti. "Kalp kalbi bulur" benim için de aynı zamanda en büyük hakikat budur.

  YanıtlaSil