16.10.2015

BİLİNMEYEN BİR KADININ MEKTUBU

Uzun süredir arayıp bulamadığım kitaplar için son çare olarak netten sipariş vermek isterken, bir kitap çıktı karşıma.Meçhul Bir Kadın'ın Mektubu..Bu kitabı bir arkadaşımın paylaşımlarında görmüştüm ve dikkatimi çekmişti. Kitabı  bir solukta okudum..
Sanırım 2 sene önce idi. Kürk Mantolu Madonna  çok hoşuma gidince, kendimce üçlü bir seri oluşturup, 2 farklı milletten, 2 farklı yazarın kaleminden , aşkı anlatan kitapları da okumuştum ardı sıra.. Kör Baykuş ve Kırık Kanatlar. Her 3 kitabın kendine has anlatımı var elbette. Ama son okuduğum Meçhul Bir Kadın'ın  Mektubu adeta beni büyüledi.
Aslında kitaptan ziyade uzun bir öykü kıvamında. 1-2 saatte bitecek türden. Başlar başlamaz beni içine çekip alan, bittiğinde  farklı bir boyuttan hayata bakıyormuş hissi yaşatan  bir öykü.
Bitirince netten yorumlara baktım. Tabi ki yine " hıh  ne anlarsınız siz aşktan " dedim .
Neymiş saplantıymış, birine böyle bağlanmak  normal değilmiş, obsesif  bir kişilikmiş.Kesinlikle katılmıyorum. Bu hastalık değil, saf aşk. İşte artık türüne pek rastlanmadığından günümüzde,  böyle yaftalamak işine geliyor insanların...
Daha önce okuduğum bir kitapta mealen " Aşk insanı mutlu eder, çoğaltır, besler. Hayat enerjisi verir. İnsanı üzen bir duygu aşk olamaz" diyordu. O zamanlar anlam verememiştim. Nasıl olur da aşk insanın içini acıtmazdı ki. Aşık olan, maşukunu  hep yanında isterdi. Özlem çekerdi, paylaşmak istemez, kıskanırdı. Hep kendisiyle ilgilensin, hep değer versin, öncelik hep onda olsun isterdi.
Bu hikayeyi okuyunca anladım ki, aşk emekle iktifa etmiyor . Emeğin yanında  sabır istiyor, beklemeyi , paylaşmayı, O'nun mutluluğuyla mutlu olmayı öğretiyor. Asıl sorun sahiplenmeye, hayatına karışmaya başladığında ortaya çıkıyor. Ve aşk boğuyor böyle durumlarda. Nefes almak, kaçmak kurtulmak istiyor insan..
Aşık , maşukuna  liman  olmayı bilendir.
Aşık, maşukuna   şahsi bir yaşam alanı bırakandır.
Aşık, sahip olmadan  ait olandır.
Aşık, sorun çıkaran değil, huzur verendir.
Gözden ırak olan, gönülden de ırak olur sözüne inat, aşık görmese de , dokunmasa da, konuşmasa da sevmeye devam edendir. Çünkü aşk, zaman ve mekanı aştığınızda ortaya çıkan güçlü bir duygudur. Tenin,  tensel hazzın ötesinde ruhların yakınlaşması, birlikteliği, uyumu, çekimidir.
Aşk,  ömrü biçilemeyendir.
Aşk dünyalık değil,  sonsuzluğa uzanan duygu yoğunluğudur.
Aşk, yük olan değil, yükü hafifletendir.
Aşk,  tüm sorunların, sıkıntıların, dertlerin arasında  durup dinlendiğimiz, kendimize geldiğimiz sığınaktır.
Gerisi  basit bir etkileşim, hoşlanma, heyecandır..

9 yorum:

 1. Bazen bazı güzel kitapların değeri anlaşılamayabiliyor... :(

  Sevgiler... :)

  YanıtlaSil
 2. ne güzel anlatmışsın yaa.

  bence de aşk acı veriyosa o aşk değil başka bişi olmalı. aşk mutluluk verici bir duygu olmalı. öle değilse aşk değil biz yanlışız yaaa :)

  pimpirik, semizotlu cacık sayılır. bol yoğurt içine semizotu. nefis yaaa :)

  YanıtlaSil
 3. Kitap yorumunuzda aşkla ilgili söylenecek her şeyi söylemişsiniz. Düşündüm daha başka bir aşk tarifi gelmedi aklıma. Kitabı yaşayarak okuduğunuz o kadar belli ki. Teşekkürler paylaşım için.

  YanıtlaSil
 4. Merhaba blog keşif etkinliğinden geliyorum , umarım dünyanızın kapıları bana hep açık olur sevgiyle kalın .
  Cafe Tigris tigrisdriver.blogspot.com

  YanıtlaSil
 5. Kadının o kadar naif bir düşüncesi var ki sadece onu tanımasını hafızasında küçükte olsa yer etmesini bekliyor bu kadarı bile ona yeticek.Senin sayende tanıştım güzel etkileyici bir öyküydü...Zamane gençliğinin obsesif diye tanımlamasınıda hiç yadırgamadım doğrusu her şeyi o kadar çabuk tüketip o kadar ben odaklı yaşıyorlar ki aşk onlar için hastalıklı bir durum ...Aşk zaten kavuşamama hali değilmidir ?

  YanıtlaSil
 6. Sanırım aşka inanmıyorum...Ya da ben aşk kadını falan değilim...evet evet sanırım aynen böyle bişiyy...

  YanıtlaSil
 7. ı hear your voice
  kill me heal me
  it's okay it's love
  veya
  oh my ghost
  heirs
  master's sun.

  bu dizilere bi bakabilirsin ki :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Finalleri bi atlatayım, bakarım Deep, çok teşekkür ederim .Sevgiler:)

   Sil
 8. Haklısın Kafa Dergi, bestseller a da aldanmamalı...

  Deeptone, tüm kavramları yeniden gözden geçirmeliyiz belki de.E ben pimpiriği biliyorum o zaman ve de çok severim ki.İlk fırsatta o dizilere bakacağım:)

  Gerçekten beni çok etkiledi bu hikaye İlhan bey.Güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim.

  Tigris Driver, elbette ki, siz istediğiniz sürece. Hoşgeldiniz .

  Ne güzel yazmışsın Zeynebb, zaman galiba değerleri basit algılamamıza sebep oluyor, kıymet bilmiyoruz. Anlık keyiflerin peşine mi düşüyoruz ne.

  Sanmıyorum Prenses, aradığın ya da beklediğin henüz yoluna çıkmamış olabilir, kim bilir ?

  YanıtlaSil